Solymosi Tamás tanulmányait a Magyar Táncművészeti Főiskolán és a szentpétervári Vaganova Akadémián, valamint Monte Carlóban végezte. A balettművészi képesítés után a 2000-es évek elején balettpedagógus és koreográfus végzettséget is szerzett. A Magyar Nemzeti Balett előadásain külföldi felkérései miatt leginkább rendszeresen visszatérő vendégként láthattuk. Vendégszerepelt a Miami, a Chicago és az Oszaka Balett színpadán, vezető szólótáncosa volt a Bécsi Állami Operaháznak, a Holland Nemzeti Balettnek, a drezdai Semperoper és a New York-i Metropolitan Opera balettegyüttesének. Vendégszólistaként láthatta a közönség a moszkvai Bolsoj Balettben csakúgy, mint a müncheni és a berlini operaházakban, vagy Santiago de Chilében.
2006-ban, a Magyar Táncművészeti Főiskola főigazgatóhelyettesi pozícióját elvállalva kezdett újra teljes erővel Magyarországon dolgozni. 2011-től megbízott, majd 2013-tól kinevezett balettigazgatóként a Magyar Nemzeti Balett vezetése áll munkája fókuszában. 2011-es irányítása óta a Magyar Nemzeti Balett műsorkészletét teljesen megújította, amely ezáltal sokkal gazdagabb lett: a hagyományos magyar balettprodukciók mellett helyet kapott benne a balettirodalom szinte minden nagy klasszikus darabja, számos neoklasszikus nagybalett, valamint a legjelentősebb modern művek is sorra kerülnek fel a repertoárra. Az általa meghirdetett nemzetközi próbatáncokra évről-évre egyre többen, alkalmanként több százan jelentkeznek a világ minden tájáról. Az együttesnek folyamatosan biztosítja a legnívósabb külföldi balettmesterek szakértelmét, akiket rendszeresen meghív, hogy együtt dolgozzanak a művészekkel.
Alkotóként olyan, a Magyar Állami Operaházban látható sikerdarabok társkoreográfusa, mint A diótörő (Wayne Eaglinggel, 2015), A kalóz (Anna-Marie Holmesszal, 2017) és a Paquita-szvit (Mirzoyan Alberttel és Porokofieva Irinával, 2022), valamint ő jegyzi a 2022-ben bemutatott Hunyadi László című operaprodukció táncbetéteit is.
2016-ban alapította meg az Operaházon belül a Magyar Nemzeti Balettintézetet, amely 2018 elején már több mint száz növendék fejlődését segíti, akik különböző balettprodukciókban (többek között A diótörő, A kalóz, A hattyúk tava című előadásokban) lépnek a nézők elé.
Díjai:
Magyarország Kiváló Művésze (2018)
A Magyar Köztársaság Érdemes Művésze (2006)
Philip Morris-díj (2004)
Gundel-díj (2003)
Harangozó Gyula-díj (2001)
EuroPAS Magyar Táncdíj (1998)
Vécsey Elvira-díj (1990)
Nívódíj (1990)